Zaawansowane
Popularne wyszukiwania: budowy, cement, dom, drzwi, koparko ladowarka, kostka brukowa, kurs hydraulika warszawa, okna, remonty, schody

Hałas niemile widziany

Hałas z pewnością nie sprzyja wypoczynkowi, zdrowemu snu, miłym wieczornym chwilom przy filmie czy książce. Okna to jeden z najważniejszych elementów, który może zadbać o dobrą izolacje akustyczną domu.

Wysoki poziom hałasu może prowadzić nawet do chorób. Szczególnie, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwych ulic, gdzie poziom hałasu wynosi ponad 65 dB, musimy w dużą uwagą wybierać okna. Okna i drzwi potrafią bowiem doskonale izolować przestrzeń mieszkalną od świata zewnętrznego. Ale uwaga! Należy uważać, aby nie doprowadzić do nadmiernie izolacji akustycznej w pomieszczeniach. Ta bowiem może spowodować wrażenie odizolowania od otoczenia, a przy tym jeżeli żadne odgłosy z zewnątrz nie są przepuszczane do mieszkania, to hałas powstający w środku staje się bardziej uciążliwy.

Okna mają 6 klas izolacji akustycznej (od 1 do 6). Warto więc wiedzieć jak intensywny hałas jest na zewnątrz, by odpowiednio dobrać okna. Jeśli mieszkamy przy niewielkiej osiedlowej ulicy, to przyjmuje się, że hałas jest na poziomie nie przekraczającym 50 dB. Wtedy wystarczą okna klasy 1 lub 2. Zasada jest taka – im głośniej na zewnątrz, tym wyższej klasy izolacji akustycznej okna powinny być w budynku. Zgodnie z tą zasadą okna najwyższych klas 5 lub 6 montuje się tam, gdzie hałas przekracza 65-70 dB, czyli np. w pobliżu dróg intensywnie użytkowanych.

Za parametry izolacji akustycznej okna odpowiada m.in. konstrukcja wewnętrzna profili oraz odpowiednia ilość uszczelek pomiędzy skrzydłami i ościeżnicami. Firma VEKA produkuje profile do okien klas od 1 do 6.

Poza budowa profili, decydujące o poziomie ochrony akustycznej jest oszklenie okna. Przy poziomie hałasu do 65 dB dla jego odpowiedniego obniżenia wystarczą szyby wielowarstwowe ze szkła izolacyjnego. Przy 70 dB konieczne są okna zespolone, a powyżej 70 dB niezbędne są okna skrzynkowe. Oczywiście wymagana wartość izolacyjna powinna być ustalana każdorazowo ze specjalistą i powinna być zależna od funkcji pomieszczenia.

Autor: Joanna Zawadzka - www.veka.pl